(8 5) 277 0626
(8 5) 277 0736

rastine@vieversys.vilnius.lm.lt

Žirmūnų g. 89, Vilnius

Vilniaus miesto savivaldybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190020815.

  

Mokslų Daktarės Vaidos Šeirienės paskaita ,,Klimato kaita: praeities tyrimai – ateities prognozėms” Šiandien turėjome svečių – pas mus apsilankė dr. Vaida Šeirienė – mokslininkė, geologė, Gamtos tyrimų centro Laboratorijos vadovė. Darželio pedagogai rinkosi klausyti paskaitos apie klimato kaitą. Jos metu gilinomės į klimato atšilimo priežastis ir pasekmes. Sužinojome, kad paskutinius 200 metų fiksuojami klimato pokyčiai išsiskiria tuo, kad pagrindinė kaitos priežastis – žmonių veikla. Žmogus nuo industrializacijos pradžios pradėjo keisti atmosferos cheminę sudėtį ir taip sustiprino šiltnamio efektą Žemės atmosferoje (ŠESD). Dėl nuolatinio pramonės, žemės ūkio ir transporto augimo į atmosferą išmetama vis daugiau ir daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Mokslų daktarė papasakojo, kad šiuo metu stebimi klimato kaitos padariniai: spartus vandenyno lygio kilimas, vegetacijos kaita, sausrų intensyvėjimas, kritulių kiekio pasikeitimas, dažnesni upių potvyniai. Taip pat fiksuojama daugiau ekstremalių reiškinių – tropinių ciklonų, viesulų, liūčių, speigų, karščio bangų ir t. t. Labai ryškų vidutinės metinės temperatūros kilimą galima stebėti per pastaruosius 30 metų. Taip pat paskaitos metu išgirdome, kokie moksliniai tyrimai vyksta pasaulyje ir Lietuvoje. Mokslininkai jau turi tinkamą įrangą giliai pragręžti Žemės gelmes ir sužinoti, kokie gamtiniai ir geologiniai procesai vyko net prieš 750 000 metų bei tuo pačiu prognozuoti ateitį. Deja, klimato kaita gali turėti skaudžių padarinių, todėl reikalingos prisitaikymo prie klimato kaitos priemonės. Siekiant sumažinti neigiamą klimato kaitos poveikį, labai svarbūs tampa kasdieniniai meteorologinių bei hidrologinių reiškinių stebėjimai ir jų prognozavimas. Kartu su aplinkos stebėsena ir techninėmis prisitaikymo priemonėmis turi vykti ir socialiniai pokyčiai, kad visuomenė sugebėtų prisitaikyti ir prisiimti atsakomybę už vykstančius pokyčius. Paskaita buvo įdomi, naudinga ir švietėjiška, juk klimato kaita – tai vienas didžiausių mūsų laikų pavojų ir iššūkių.

Dėkojame dr. Vaidai Šeirienei už tokį aktualų pranešimą.

Finansuojama įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginį įstaigų projektą „Tvarus ateities pasaulis jaunojo tyrinėtojo rankose“