(8 5) 277 0626
(8 5) 277 0736

rastine@vieversys.vilnius.lm.lt

Žirmūnų g. 89, Vilnius

Lopšelyje-darželyje ,,Vieversys‘‘ rugsėjo mėnesį buvo pradėtas įgyvendinti ekologinis švietimo projektas ,,Vaikų ugdymas tyrinėjant aplinką ir eksperimentuojant‘‘. Šis projektas buvo finansuojamas iš Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo 2018 metų specialiajai programai patvirtintų asignavimų.

Projekto metu siekėme įsirengti lauko erdves, kurios sudarytų sąlygas vaikui kurti, veikti kūrybiškai, savarankiškai, plėtojant kuo glaudesnį ryšį su gamtine aplinka, nes pasak F. Frėbelio būtent ryšys su gamta ir besikeičiančio augalo stebėjimas – tai lyg paties vaiko atspindys, kuris padeda atrasti save.

Dažnas šiuolaikinis miesto vaikas vengia būvimo gamtoje, tačiau susidūrimas su ja yra neišvengiamas. Vaikas iš prigimties yra smalsus, todėl susidūręs su gamta trokšta ją pažinti, tirti, kuo daugiau sužinoti, o geriausias pažinimas ateina per potyrius ir apčiuopiamus pojūčius. Natūralus vaiko smalsumas paskatino kurti aplinką, kuri padėtų vaikui užmegzti ryšį su gamta ir skatintų pažinti artimiausią aplinką, o gamtosauginis, ekologinis ugdymas užimtų svarbią ugdymo proceso dalį, „perkeliant“ vaikų ugdymą į kiemą.

Ilgalaikių edukacinių erdvių įkūrimas lauke

Lopšelyje-darželyje ,,Vieversys‘‘ smagiausia naujiena mūsų mažiesiems – tai įkurtos ,,Lauko kūrybinės dirbtuvėlės – purvo virtuvė‘‘, kuriose vaikai ugdysis dar didesnį kūrybiškumą ir savarankiškumą naudodami gamtines medžiagas ir antrines žaliavas. 

Vaikams sudarytos  visos sąlygos stebėti, tyrinėti, atrasti skirtumus tarp gyvosios ir negyvosios gamtos, suteikta atsakomybė rūpintis, jog erdvėje netrūktų priemonių. Itin svarbu, kad vaikai netrukdomi oro sąlygų galės dirbti gamtoje, o baldai dirbtuvėms sukurti iš antrinių žaliavų. Atėjus pavasariui ir šiltiems orams bus dar smagiau, nes savo lauko virtuvėje galėsime žaisti su smėliu ir vandeniu – virsime, kepsime, troškinsime, tai bus puiki mūsų darželio kavinukė. 

Darželio kieme augančius medžius jau papuošė interaktyvūs stendai bei žaidimas „Vabzdžiai ir kiti bestuburiai”. Tokia priemonė kuria sąlygas vaikams kartu su visa šeima pažinti Lietuvos gamtą, vabzdžius, bei kitus bestuburius.

Edukaciniai užsiėmimai, išvykos ir akcijos

Šis ekologinis projektas atvėrė plačias galimybes vaikams iš arčiau susipažinti su paukščių gyvenimu ornitologo edukacinių užsiėmimų metu, kadangi pamokėlių metu vaikai  galėjo su ornitologo atsivežta profesionalia įranga (žiūronais, teleskopu) stebėti paukščių gyvenimą iš arti. Stebėdami paukščius, sužinojo, kokie paukščiai gyvena šalia mūsų, kuo jie maitinasi, kaip suka lizdus ir daug kitų įdomių dalykų. Paskaitėlių 

metu žiūrėjo vaizdo reportažus iš paukščių gyvenimo, klausėsi ir imitavo paukščių balsus, žaidė įvairius žaidimus.

Susipažinę su augalų ir paukščių gyvenimu įstaigoje – vaikai praplėtė pažinimo akiratį ekskursijų metu. Išvykos į Kairėnų Botanikos sodą metu vaikai matė, kaip veši, klesti rūpestingai ir išmaniai prižiūrimi augalai. Atkreipė dėmesį, kad augalai nevienodai atrodo, aiškinosi, kuo jie skiriasi vieni nuo kitų.

Ekskursijos į Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centrą, metu susipažino su gamtos gyventojų drauge – gide Onute, kuri labai žaismingai pasakojo apie gamtą, aiškino, kaip ir kodėl reikia ją saugoti. Visos lankytojų centro erdvės įspūdingai papuoštos, pateikta daug informacijos apie Lietuvos draustinius, rezervatus, nacionalinius parkus, gamtos paminklus. Vaikai žavėjosi ant sienų įrengtais interaktyviais stendais. Juose galima pamatyti  ir sužinoti apie saugotinas Lietuvos ir pasaulio teritorijas. Vaikai stebėjosi sienose įrengtais paslapčių langeliais, kuriuose simboliniai daikteliai tarsi pasakojo apie nacionalinį parką. 

Šio projekto metu startavome su ekologinę akciją ,,Bendruomenės dviračių diena’’, kurią organizavo fizinio lavinimo pedagogė Arūnė Anskaitienė. Ši akcija bus tęstinė ir organizuojama kiekvienais metais. Jos tikslas – skatinti įstaigos bendruomenėje sveikos gyvensenos idėjas, aktyvų judėjimą.

To pasekoje buvo įkurta bendruomenės dviračių, paspirtukų, triratukų, vežimėlių palikimo erdvė.  

Taip pat džiugu, jog metodinis centras pasipildė priemonėmis, siekiant stiprinti vaikų kompetencijas gamtos, ekologijos, tyrinėjimo srityse.

Džiaugiamės ir tikime, kad projektas padovanojo begalę nuostabių įspūdžių mūsų mažiesiems tyrinėtojams, kurie turėjo galimybę priartėti prie gamtos ir su ja susidraugauti. Taip pat dėkojame visiems bendruomenės nariams už atneštas priemones, IKI parduotuvei – už padovanotas paletes ir žinoma – mūsų kolegoms, iš kitų ikimokyklinių įstaigų, už pagyrimus ir gražius žodžius. 

Parengė socialinė pedagogė

 Sandra Zabalevičienė