Patarimai

Kokio amžiaus vaikutį patartina leisti į darželį?

    Iki 3 metų vaikas mokosi bendrauti su keliais artimaisiais žmonėmis. Iki trejų metų patartina vaiką saugoti, kad aplink jį nebūtų per daug žmonių. 8 suaugusieji – tai riba. Daugiau „pažinčių“ gali pakenkti vaiko emocinei raidai. Maždaug nuo trejų metų vaikas susidomi bendraamžiais. Tačiau ir dabar svarbiausia jam lieka mama (ar kitas suaugęs žmogus, prie kurio mažylis prisirišęs).

Vaikas darželį lanko nuo 2 m. Kitokios išeities neturime. Kokie gali būti neigiami padariniai?

Viskas priklauso nuo to, kiek meilės ir dėmesio mažylis gauna namie. Jeigu pavargę tėvai skuba atsikratyti jo, nuolat galvoja apie savo reikalus ir stengiasi pirmiausiai susitvarkyti buitį, žinoma, vaiko pasitikėjimas suaugusiais ir net savimi gali sušlubuoti. Tačiau jei jis žino, kad grįžus į namus, mama su juo pieš, tėtis skaitys pasaką ar išeis kartu pasivaikščioti, tai puiku. Jeigu šeimoje susiklosto nepalankios sąlygos (mama serga, turi daug darbo ir pan.) ir nėra galimybės samdyti auklę, žinoma, darželis yra išeitis.

Kaip padėti vaikui įveikti darželio baimę?

Vaikai tos baimės nejaučia tol, kol mama žodžiais ar veiksmais neperduoda savo nerimo! Jeigu ji skuba atsikratyti „trukdančio“ vaiko arba jaučiasi kalta dėl to, kad palieka mažylį darželyje, šis gali tai suprasti kaip bausmę. Jei kartą apsisprendėte, nekaltinkite savęs. Juk kitos išeities neturite. Patyręs, kad svyruojate, vaikas ims nerimauti ir nepasitikėti. Vaikai turi ypatingų sugebėjimų pajusti net ir geriausiai slepiamą tėvų nerimą (dėl stipraus energetinio krūvio).

Kaip pasakyti mažyliui, kad jam reikės lankyti darželį?

Ramiai ir tvirtai. Atveskite vaikutį į darželį apsižvalgyti. Pasivaikščiokite po teritoriją, susipažinkite su auklėtoja, grupe. Paaiškinkite, kad nuo šiol jis praleis čia daug laiko, o šie vaikučiai – jo būsimi draugai. Auklėtoja mažylį pakalbins, parodys jo spintelę, žaisliukus. Matydamas, kad mama pasitiki šia aplinka ir jaučiasi laisvai, vaikutis greičiau paseks jos pavyzdžiu.

Pirmosios dienos darželyje. Kaip padėti vaikui įveikti pereinamąjį laikotarpį?

Pirmą dieną kelias valandas pabūkite grupėje drauge su naujokėliu: pasėdėkite nuošaliau, kol vaikutis tyrinės aplinką. Neskubinkite įvykių, neverskite bendrauti ir nieko nedarykite už vaiką. Tiesiog stebėkite ir leiskite jam suprasti, kad bet kada galės pribėgti ir prisiglausti, apsikabinti ir nusiraminti.
Adaptavimosi laikotarpis gali trukti nuo 10 dienų iki 2 mėn. ir ilgiau. Pirmą savaitę veskite vaiką į grupę kasdien, bet ne ilgiau kaip 3-4 val. Geriau, kad pirmąsias 2 savaites vaikas pietų miegą miegotų namuose.
Pasiūlykite atsinešti į grupę mylimą žaisliuką ar knygutę. Adaptavimosi metu labiau tenkinkite vaiko emocinių kontaktų poreikį: dažniau prisiglauskite, išklausykite, sakykite, kad mylite.

Kaip ryte išsiskirti?

Susikurkite malonų atsisveikinimo su mažyliu ritualą ir jo laikykitės. Pastovumas ramina. Niekada nepabėkite slapčiomis: geriau tegul vaikutis paverkia, bet jis turi žinoti, kad mama ar tėtis išėjo, o ne staiga „dingo“. Kitaip ims nepasitikėti tėvais, nepaleis nė per žingsnį, nebenorės pasilikti darželyje, nuolat jaus įtampą, nesaugumą. Nežinomybė sukelia didžiulį stresą, kurio maži vaikai nesugeba nusakyti žodžiais, bet pradeda šlapintis į lovą, mikčioti, padažnėja pykčio priepuoliai.

Pažadų tesėjimas irgi suteikia saugumo. Svarbu vaikui suprantamai pasakyti, kada ateisite jo pasiimti (kai papietausi, pamiegosi, pažaisi) ir jokiu būdu pažado nelaužyti. Nežadėkite „greitai grįžti“.

Skaudu, kad paliekate verkiantį vaiką?

Nepažįstama aplinka vaikus baugina, todėl jie verkia ar kitaip priešinasi. Būtų keista, jeigu taip nebūtų. Be to vaikas nuolat tiria, kaip suaugę reaguos į jo poreikius (jeigu supyksiu, jeigu pravirksiu ir t.t.), todėl mamos pozicija turėtų būti tvirta. Paduokite nosinaitę ašarėlėms nusišluostyti. Svarbu, kuo greičiau išeiti, neužtęsti atsisveikinimo, kol mama ir vaikas neužkrėtė vienas kito savo nerimu. Pajutę auklėtojos globą, verksniukai dažniausiai greitai nusiramina.

„SVEIKOS ATŽALĖLĖS“

sveikos atzaleles_2(4)

sveikos_atzaleles_nr-3

sveikos_atzaleles_nr-2

sveikos_atzaleles_nr-1